Magnetická rezonance se stala běžnou vyšetřovací metodou v našem zdravotnictví. Oproti klasickému rentgenu je tato metoda zcela bezpečná, protože nevystavuje pacienta škodlivému rentgenovému záření. Tato technologie využívá slabých magnetických jader vodíku, který se ve velkém množství vyskytuje v měkkých částech lidského těla. Umožnuje vyšetření mozku, dutiny břišní a svalů. Magnetickou rezonanci nevyužívají pouze lékaři v současné medicíně, ale je skvělým pomocníkem při práci archeologů. S její pomocí mohou vědci zkoumat tisíce let staré mumie a lidské pozůstatky, aniž by do nich museli mechanicky zasahovat a tím je nevratně poničit.
Jako v pohádce
Tyto tunely, jak se jim běžně říká, testují na svém těle dobrovolníci. V Univerzitním centru v nizozemském Utrechtu se testují nová zařízení tohoto druhu. Každý rok tu své tělo pro účely dalšího zdokonalování nabídne čtrnáct a půl tisíce dobrovolníků.
§ Někteří si prý připadají jako v pohádce.
§ Necítí se však jako členové královského rodu, ale jako Jeníček či Mařenka, které do svých tenat uchvátila čarodějnice – lidojedka, která se je chystá naservírovat jako hlavní menu dne.
Dobrovolníci jsou totiž uzavřeni do velké hlučné krabice.V té se nesmějí po celou dobu vyšetření hýbat. Tento stísněný prostor působí zvlášť nepříjemně na osoby, které trpí klaustrofobií.
– Nepříjemný prožitek umocňuje poměrně značný hluk, který tento přístroj vyluzuje.
– Jsou to všelijaké údery, bzučení a cvakání.
Po celou dobu jsou ale v kontaktu s osobou, která vyšetřovací zařízení obsluhuje.Vyšetření na magnetické rezonanci není však určeno pro každého. Osoby, které mají v těle implantovány některé kovové pomůcky, na vyšetření tomografem nemohou. Patří k nim například náhrady kloubů nebo kardiostimulátor. Jeden tomografický přístroj stojí neuvěřitelných dvacet až šedesáti milionů korun.