V naší zeměpisné šířce je nutné všechny zahradní bazény zazimovat. Tento krok spočívá v ochraně nádrže před poškozením vlivem mrazu a nesmí se podcenit. Existuje přesný postup, jak provádět jednotlivé kroky, zpravidla se začíná úpravou pH a aplikací speciálního roztoku a rovněž se vypouští voda pod úroveň skimmerů. Kromě čisticích prostředků pro mechanickou očistu nádrže od usazenin nečistot, a bazénového vysavače, jsou zapotřebí ještě některé důležité http://www.cisticiuterky.cz/ prvky.
Co budeme potřebovat k zazimování bazénu
Speciální přípravek pro zazimování, tzv. „zazimovací roztok“. Jedná se o tekutou sloučeninu zabraňující tvorbě vodní řasy a vápenitých úsad. Směs však není nemrznoucí, nedokáže pochopitelně bránit tvorbě ledu.
Přípravek pro snížení nebo zvýšení pH vody – tekutina v bazénu musí mít optimální tvrdost a zvláště pH. To je podmínkou, aby mohl zazimovací roztok správně působit.
Ponorné pomocné čerpadlo – slouží pro vypouštění vody, která musí být po zazimování snížena zhruba o polovinu. Tato čerpadla se pohybují v cenových relacích kolem jednoho tisíce korun a mají výkon přibližně tři kubíky vody za hodinu.
Dilatační plovák – je zhotoven ve formě výlisku z plastické hmoty a jeho funkcí je zabránit objemové roztažnosti ledu a tím pádem poškození nádrže tlakem zmrzlé vody.
Zabezpečení skimmeru – při zazimování bazénů se hladina vody sníží pod hladinu skimmeru, a nehrozí tedy jeho poškození, ovšem stává se, že v důsledku tání ledu a následných nočních mrazů, nebo vlivem atmosférických srážek voda stoupne a může do skimmeru a tím pádem i do potrubí vniknout. Tomu zabrání speciální dilatační ochranné zátky. Vyrábí se z plastu a je to záležitost několika desítek korun.
Zazimovací zátky – jsou to plastové nebo pryžové těsnící zazimovací zátky Eshop Techneco, které uzavírají vstup u sacích nebo vratných trysek. Vyrábí se ve standardních rozměrech průměru 32 mm a 38 mm.